Hashtag, sosyal ağlarda bir ya da birkaç kelimenin başına ‘#’ sembolü eklenerek oluşturuluyor. Instagram, Facebook, Google Plus, Twitter ve benzeri sosyal ağ servisleri, ‘#’  sembolünün kelime veya kelime grubunun önüne eklenerek oluşturulan bağlantılar olarak da bilinir. Bu sistematik durum, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere kolaylıklaulaştırmaya yardımcı olur.

Instagram’da hashtag kullanmak hem yeni kullanıcılara ulaşmak hem de fotoğrafpaylaşımlarınızı sınıflandırarak diğer kullanıcıların paylaşımlarınıza daha hızlı ulaşmasına olanak tanıyor. Ancak hashtag kullanımı biraz dikkat istiyor.

Hashtag kullanımıyla ilgili vereceğimiz ipuçlarında 1968 model bir Volkswagen minibüs fotoğrafını örnekleyelim.

 

Açık ve net olun

Instagram

Net etiketler seçebilmek Instagram üzerinde sizin gibi düşünen insanlarla hızlı iletişim kurmanızı sağlar. Bu araba için #minibus yerine #vwvan kullanmak son derece belirleyici olabilir. Bu sayede diğer tüm Volkswagen hayranlarına ulaşmanız kolaylaşır.

 

Konudan sapmayın

Sizin gibi düşünen diğer Instagram kullanıcılarını kolayca bulmak için konudan sapmayan hashtag etiketleri bulmanız oldukça faydalı. Mesela, #resim gibi bir kelime seçimi sizi özel kategoriden uzaklaştırabilir. Aynı şekilde etiketlenmiş yüzbinlerce resim arasında kaybolabilirsiniz. Fotoğrafı daha da belirgin kılmak için  #volkswagen, #vwvan gibi iki hashtag’i birden kullanmak fotoğrafın görüntülenme şansını artıracaktır.  Bu durumu #1968, #volkswagen, #vwvan gibi etiketlemek şansınız daha da artırır.

Dikkatli olun

Instagram

Benzer fotoğraflara başka kullanıcıların nasıl etiket yapıştırdığını mutlaka takip edin. Oldukça popüler başka etiket kelimelere rastlamanız her zaman büyük bir olasılıktır. Aşağıdaki örneklerde #vw ve #volkswagen etiketlerinin ulaştığı resim sayısı farkını açıkça görebilirsiniz.

 

 

Etiketinizi daha da belirginleştirdiğiniz müddetçe konuyla ilgili kullanıcı olasılığı bulma şansınızın nasıl arttığını da aşağıdaki örnekte görmeniz mümkün. Böylelikle sizinle aynı konuya ilgi duyan insanlara daha kesin ve net bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.