1.SOSYAL MEDYA VE MARKA İLETİŞİM KURALLARI
Günümüzde neredeyse sosyal medya üzerinden reklam yayınlamayan marka kalmadı. Her marka sürdürülebilirlik açısından reklam faaliyetlerine ihtiyaç duymaktadır.

Nokia örneğini verelim mesela. Nokia’nın Nokia olduğu zamanlarda, yani en çok tercih edilen telefon markası olduğu tarihlerde reklam faaliyetlerine hiç ara vermemişti. Reklam vermeye ihtiyacı var mıydı?

Evet, vardı! Sürdürülebilirlik, bilinirlik ve yüksek satış oranlarına her ne kadar tanınıyor olsa da ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle reklam çalışmalarına hiç ara vermemişlerdi.

Sosyal Medya

Her marka reklama ihtiyaç duyar. Bu faaliyetleri de günümüz iletişim araçlarını kullanarak yapmaktadır. Özellikle sosyal medya reklamlarını ele alalım. Sosyal medya özgür bir alan ve her markanın kendine has üslubu ve yöntemleri bulunmaktadır. Ancak sosyal medya iletişiminde bir takım kritik süreçler bulunmaktadır ve bu süreçler iyi analiz edildiği takdirde maksimum fayda elde edilecektir.

Marka iletişiminde en önemli unsurlarında başında hitap ettiğiniz kitle yani hedef kitleniz gelmektedir. Doğru kişiye doğru şeylerin ulaştırılma faaliyeti – pazarlama – bu şekilde daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hedef kitlenin iyi analiz edilmesi, sizlere doğru kişilerle buluşma imkanı verir. Kısaca yürütülen iletişim faaliyeti döneminde müşteriler iyi analiz edilmeli ve iletişimin sıcak ve güçlü tutulması gerekmektedir.

2.MARKA İLETİŞİMİ VE SOSYAL MEDYA SEÇİMİ
Marka iletişimi hususunda hedef kitlenin analizinin yanında hangi mecrayı ne zaman kullanacağınızı bilmek oldukça önemlidir. Her mecranın birbirine göre farklı olduğunu bilmeli ve bize sunduklarını iyi analiz eder seçim yapmalıyız.

Öncelikle dünya genelindeki istatistiklere bir göz atalım.

Sosyal Medya

Global Sosyal Medya İstatistikleri
Dünyada 2.8 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu dünya nüfusunun yaklaşık %37’si demektir. Bu kullanıcılar günde ortalama 17 kez sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedir. Yani ulaşabileceğiniz potansiyel oldukça yüksek!

Dünyadaki perakende markaların %91’i iki ya da ikiden fazla sosyal medya hesabı kullanıyor. 2015’te sosyal medya platformları, reklamlardan 8.3 milyar dolar kazanırken 2017’de sosyal medya reklam harcamalarının 35 milyar dolara yükseleceği öngörülmektedir.